UBER’in Muhasebe Hatası 45 Milyon Dolara Mal Oldu

UBER’in Muhasebe Hatası 45 Milyon Dolara Mal Oldu

Geçtiğimiz hafta Uber tarafından yapılan açıklamada, New York’da ki şöförlerin hesabında yapılan muhasebe hatası yüzünden 45 Milyon dolarlık fazla ücret tahsil edildiği bildirildi.

UBER nedir?

Bilindiği üzere UBER, aslında bir aplikasyon. Telefonunuza indirdiğiniz bu aplikasyon sayesinde yolcu iseniz araç çağırabiliyor ve taksi niyetine kullanıyorsunuz. Hem daha ekonomik hemde rahat bir yolculuk yapıyorsunuz. Aracınız var ise kayıt olarak, aracınız ile özel şöför olarak hizmet veriyorsunuz.  Kendi işinizin patronu olup istediğiniz zaman istediğiniz kadar çalışıyorsunuz. Aplikasyonu hizmet veren olarak kullanıyorsanız, UBER’e kazandığınız ücret üzerinden komisyon ödüyorsunuz. San Fransisko’da kurulan UBER, şu anda 609 dan fazla şehirde ve 77 ülkede hizmet veriyor. Uber’in tahimini değeri 70 milyar dolar olarak hesaplanıyor.


Zarar 45 Milyon Dolar’ın Üzerinde

Geçtiğimiz hafta Uber tarafından yapılan açıklamada, New York’ta ki şöförlerin hesabında yapılan muhasebe komisyon hatası yüzünden 45 Milyon dolarlık fazla ücret tahsil edildiği bildirildi. Aynı açıklamada şöförlerin hesabında yapılan hatanın düzeltileceği ve fazla tahsil edilen tüm ücretlerin iade edileceği belirtildi.

Peki bu hata neden kaynaklandı?

UBER’in yaptığı hata aslında çok küçük bir muhasebe hatasından kaynaklandı. UBER’i kullanarak hizmet alan bir yolcu 20 dolar ödediğinde, UBER vergiler düşüldükten sonra komisyon alması gerekirken, brüt ücret üzerinden komisyon tahsil etti. Yani 20 dolarlık ücrette 2 dolar vergi olarak ödeniyorsa, UBER komisyon hesabını 18 dolar üzerinden hesaplayacağı yerde, komisyonunu 20 dolar üzerinden hesapladı. Bu da UBER’in kullanıldığı her araçta günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda hesaplandığında toplamda belirtilen 45 Milyon Doların üzerinde haksız kazanç sağlandı.


UBER’İn bmlge müdürü Rachel Holt, taksi şöförlerinden alınan her bir kuruşun iade edileceğini belirtti.

 

Summary
UBER'in muhasebe hatası 45 Milyon Dolara Mal Oldu
Article Name
UBER'in muhasebe hatası 45 Milyon Dolara Mal Oldu
Description
Geçtiğimiz hafta Uber tarafından yapılan açıklamada, New York'da ki şöförlerin hesabında yapılan komisyon hatası yüzünden 45 Milyon dolarlık fazla ücret tahsil edildiği bildirildi.
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo

Tebrikler! %50 İndirim Kazandınız!Hemen Görsele Tıkla