Serbest Muhasebeci Maaşları – SMMM Maaşları Ne Kadar

SMMM maaşları ne kadar? Serbest muhasebeci maaşları ne kadar? SMMM stajyer maaşları ne kadar? Serbest muhasebeci mali müşavir maaşları ne kadar?

Serbest Muhasebeci Maaşları
SMMM adıyla, yani Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir olarak görev yapan ve bireysel olarak hizmet sunan muhasebe çalışanları, birçok şirketin muhasebesini tutmakla yükümlüdürler. Firmaların kendilerine ödedikleri  belli bir ücret karşılığında, işletmenin muhasebelerine ait her işlemi uygulamaktadırlar.

 Serbest Muhasebeciler Nasıl Çalışırlar?

Herhangi bir firma veya kuruluşa bağımlı olarak çalışmayan serbest muhasebeci ve mali müşavirler, kendilerine müracaat eden genellikle küçük veya orta ölçekli işletmelerin muhasebe defterlerini tutarlar. Bu kayıtları oluştururken bilgisayarlı muhasebe programlarını kullanan bu çalışanlar, firmaların vergi dönemlerinde ödeyecekleri vergilerin hesaplanması ve bunların aksatılmadan ödenmesi, bankalar ile yapılan çalışmaların kontrol edilmesi ve takibi konularında da çalışmaktadırlar.

Serbest muhasebeciler, bu yaptıkları çalışmalar için her firmadan ayrı ayrı ücret talep ederler. Bir serbest muhasebeci, ne kadar çok firma ile çalışırsa o kazancı o denli yüksek olacaktır. Bir serbest muhasebe ofisinde elde edilen kazanç, aylık olarak yapılan çalışmalar doğrultusunda 5000 veya üzeri rakamlara kadar ulaşabilir. Bunda tamamen ofisin çalıştığı firma sayısı etkilidir.

 Serbest Muhasebe Ofislerindeki Maaşlar

Serbest muhasebecilerin çalışmaları 3568 sayılı Serbest Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanununa göre düzenlenmektedir. Bu yasa dahilinde çalışan serbest muhasebeciler, genel olarak kabul edilen muhasebe kuralları ve hükümleri gereğince çalışmalarını yapmaktadırlar.Bu ofislerde yapılan çalışmalarda, bilgisayarlı muhasebe programlarını kullanmayı bilen ve muhasebe eğitimi almış olan kişiler görev yapmaktadırlar. Bu eğitimler muhasebe kursları tarafından verilmektedir.  Bilgisayarlı muhasebe kurslarını bitiren olan kişiler, SMMM ofislerinde çalışmaya başladıklarında ilk etapta yüksek bir ücret alamayabilirler. Çünkü mesleğe yeni başlayanların, bu yolda öğrenmeleri gereken pek çok şey vardır. Fakat zaman ilerleyip kişi mesleğinde deneyim kazandıkça, alacağı maaşın miktarı da artacaktır. Mesleğe yeni başlayanlar, asgari ücretle veya bunun biraz daha üzerindeki rakamlarla çalışmaya başlayabilirler.

Muhasebe ofislerinde göreve başlamak için bilgisayarlı muhasebe kursu sertfikasına sahip olmak önemli bir kriterdir. Bu sertifikaya sahip olanlar, alanlarında eğitimli ve meslek hakkında bilgili olarak kabul edilen kimselerdir. Bu meslekte ilerlemek için çok sabırlı ve dikkatli olmak ve hatalara yer vermeden  titiz çalışmalar sergilemek gerekmektedir. Bu şekilde çalışıldığı zaman, muhasebe personeli, kısa zamanda deneyim sahibi olacaktır. Bu kimselerin maaşları da daha yüksektir. Günümüzde serbest muhasebe ofislerinde görev yapanların maaşları, 3000 TL ve üzerine kadar ulaşmaktadır.

Summary
Serbest Muhasebeci Maaşları - SMMM Maaşları Ne Kadar
Article Name
Serbest Muhasebeci Maaşları - SMMM Maaşları Ne Kadar
Description
SMMM maaşları ne kadar? Serbest muhasebeci maaşları ne kadar? SMMM stajyer maaşları ne kadar? Serbest muhasebeci mali müşavir maaşları ne kadar?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo

Tebrikler! %50 İndirim Kazandınız!Hemen Görsele Tıkla