Ön Muhasebe Nedir? Ne Değildir ?

Ön Muhasebe Nedir ? Ön Muhasebe Ne Değildir ? Ön Muhasebe Neleri İçerir ? Ön Muhasebe için gerekli bilgiler? Ön Muhasebe ne kadar maaş alır? Ön Muhasebeci ne iş yapar? Ön Muhasebede bilinmesi gerekenler? Ön Muhasebeci Kimdir?

Ön Muhasebe Nedir?
Bir şirketin, işletmenin, günlük ticari hareketlerinin takibi ve finansal yönetiminin yapılmasını sağlayacak her türlü bilgi ön muhasebenin konusudur. Ön muhasebenin şirket içerisinde tutulması gerekir. Çoğu orta ve küçük ölçekli işletmelerde sorumlu kişi bizzat işletme sahibinin kendisidir.

Ön Muhasebe Ne Değildir?

Şirketlerin yasal zorunluluklarını yerine getiren Muhasebeci eğer şirket dışından görevlendirilmiş ise, şirketin finansal yönetimini yapmaktan sorumlu kişi değildir. Muhasebeci yasal evrak prosedürü takip eden kişidir.

Ön Muhasebeci Kimdir?

Ön muhasebeci, kurum ve işletmelerde parasal yani mali işlemleri resmi kurallar dahilinde yazılı hale getiren, kesilen faturaları ve gider faturalarını takip eden, muhasebesel evrakları düzenleyen ve biriktiren kişidir.

Ön Muhasebeci Ne İş Yapar?
Ön muhasebecinin yaptığı işler;

  • Muhasebe programlarını kullanmak
  • Muhasebe programlarını kullanarak yapılan mali işlemleri kayıt altına almak
  • Personel işe giriş, işten ayrılış özlük işlemleri, bordrolama , puantaj ve maaş hesaplarını yapmak,
  • Yapılan tüm işlemleri resmi beyanının yapılması için, SM, SMMM veya YMM’lere teslim etmek.
  • Mali durumu ve raporları işveren veya yöneticilere sunmak
  • Câri hesap, stok, çek, senet, banka, fatura ve kasa gibi ön muhasebe departmanlarının tecrübesi ve işletmenin büyüklüğüne göre tamamını veya bir kısmını ifa etmek
Ön Muhasebe Neleri İçerir ?

Faturalar, Cari Hesaplar, Bankalar, Çekler, Senetler, Aylık Bordrolar, İşe Giren Çıkan Personel Takibi, Stok Takibi gibi veri ve evrakları içerir.

Nasıl Ön Muhasebeci Olunur?

Herhangi bir firmada ön muhasebede çalışabilmek için öncelikle muhasebe terimlerine vakıf olmanız gerekmektedir.  Çoğumuzun ilk defa karşılaşacağı bu terimleri muhasebe kursuna giderek öğrenebilirsiniz. Genel olarak muhasebe kursunun içeriğinde bulunan işletme tanımı, şirketler, Türk Ticaret Kanununa göre belgeler, tek düzen hesap planı, muhasebe kodları, alacaklar, kaynak hesaplar, muhtasar beyannameleri gibi genel başlıklar altında bir eğitim alabilirsiniz. Muhasebe kursu eğitiminizi tamamladıktan sonra, günümüzde çoğu firmanın tüm işlemlerini bilgisayar ortamında kullandığını unutmamanız gerekir. Muhasebe alanında eğitim almak isterseniz Mecidiyeköy muhasebe kursunu araştırabilirsiniz. Dolayısı ile, bilgisayar kullanım bilgilerinizin de önemli olacağı için, var olan bilgilerinizi geliştirmek için özellikle Microsoft Office programlarına hakim olmanız gerekmektedir. Bunun için özellikle Microsoft Office programları kursuna katılmanız gerekebilir. Önerebileceğimiz kurslar;

Muhasebenin genel işleyişini ve genel terimleri öğrendikten sonra, çoğu işletmenin kullandığı muhasebe programlarını öğrenmeniz gerekecektir. Piyasada birden çok muhasebe programı bulunmakta ve genel olarak bu programların ortak mantığı bulunmaktadır. Ana ekranları, kullanıcı menüleri, işlem menüleri farklı da olsa mantıkları temel muhasebe yönündedir. Muhasebe programları yapılacak işin düzeyine göre farklılık göstermekte ve buna göre fiyatlandırılmaktadır. Sizin veya şirketinizin ihtiyacınıza yönelik muhasebe programlarını çok farklı fiyatlara bulabilirsiniz.Muhasebe programlarının mantığını, nasıl kullanılacağını en iyi muhasebe programları kursuna katılarak öğrenebilirsiniz. Bu kursa katılırken mutlaka dikkat etmeniz gereken husus bu kursun uygulamalı olup olmadığı ve kaç kişilik sınıflarda eğitim verildiğidir. Özellikle çok kalabalık sınıflarda yapılan bu eğitimlerde eğitmenin size ayıracağı zaman yeterli olmayacağı için genel olarak anlatıp geçme modeli kullanılacak bu durumda da uygulamalı muhasebe kursu eğitimi sizin için verimli olmayacaktır.

Summary
Ön Muhasebe Nedir? Ne Değildir ?
Article Name
Ön Muhasebe Nedir? Ne Değildir ?
Description
Ön Muhasebe Nedir? Ne Değildir ?Ön Muhasebeci Olmak İçin? Bir şirketin, işletmenin, günlük ticari hareketlerinin takibi ve finansal yönetiminin yapılmasını sağlayacak ....
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo

Tebrikler! %50 İndirim Kazandınız!Hemen Görsele Tıkla