Ön Muhasebe Nasıl Tutulur? Ön Muhasebe Nedir? Nasıl Yapılır?

Ön muhasebe nasıl tutulur? Ön muhasebe nedir? Ön muhasebe nasıl yapılır? Ön muhasebe için gerekli belgeler? Ön muhasebede yapılması gerekenler? Ön muhasebe nasıl öğrenilir?

Ön muhasebe nedir?

Muhasebenin çalışma alanlarından biri olan ön muhasebe, en kısa tanımı ile işletmelerin temel muhasebe işlemlerini yapan birimdir. Her işletmede mutlaka ön muhasebe çalışması yapılır. Bu sayede işletmenin alım ve satım işlemleri, elde edilen gelir ve giderler kayıt altına alınmış olur. Bu kayıtları tutan çalışanlar ön muhasebe kursu ile eğitim alan kişilerdir.

 Ön Muhasebenin Çalışmaları Nelerdir?
Ön muhasebede yapılan en temel işlemler kasa işlemleri, banka hesaplarının ve ödemelerinin takibi, işletme stoklarının takibi, işletmeye veya müşterilere ait olan çeklerin ya da senetlerin takibi, varsa işletmenin yaptığı taksitli satışların takibi, müşteri hesaplarının ve fatura irsaliyelerin takibidir.

Yapılan bu çalışmalar, adından da anlaşılacağı gibi muhasebeye ait ön çalışmalardır. İşletme bunları tuttuğu zaman, tam olarak bir muhasebe çalışması yapmış sayılmaz. Çünkü ön muhasebe ile elde edilen bilgiler, daha sonra diğer muhasebe süreçlerinde kullanılacak olan verilerdir.

Ön muhasebenin tuttuğu kayıtlar, işletmede yapılan faaliyetler doğrultusunda elde edilen verilerden düzenlenmektedir. Ön muhasebe elemanları, bu belgeleri topralamak ve veri girişini yapmaktan sorumlu çalışanlarıdır.

Ön Muhasebe Nasıl Tutulur? Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?
Ön muhasebe kayıtlarını oluşturabilmek için çok titiz ve dikkatli bir çalışmaya ihtiyaç vardır. İşletmedeki bütün faaliyetleri takip altında tutarak, bunların kayıtlarını zaman kaybetmeden oluşturmak gerekmektedir. Yani bu alanda çalışanların, seri biçimde hareket etmesi gerekmektedir. Ön muhasebe için yapılacak veri girişleri, bu konu için hazırlanmış olan bilgisayarlı muhasebe paket programları ile sağlanır. Bu paket programlar ,ön muhasebe bilgilerinin kayıt altına alınabilmesi için son derece etkili ve pratik yazılımlardır.

Ön muhasebe çalışmalarında özellikle kasa işlemlerinin takibinde dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun için bilgisayarlı muhasebe programlarını kullanmak ya da ayrıca bir kasa defteri oluşturmak gerekecektir. Gün içerisinde yapılan satışlar veya üretim için alınan malların sonucunda kasadan para giriş ve çıkışları dikkatle takip edilmelidir. Bu konuda yapılacak ufak bir ihmal bile, ilerleyen muhasebe süreçlerinde aksamalara neden olacaktır. Ayrıca mal alım ve satımlarında stokların azalması veya artışı da dikkatle takip edilmelidir.

 Ön muhasebe kursları bu konuda çalışmayı düşünen kimselere, ön muhasebe takibini yapmayı sağlayacak temel bilgileri kazandırmaktadır. Ancak sadece ön muhasebe çalışanları değil, özellikle küçük işletmelerin sahiplerinin de ön muhasebe kurslarından öğreneceği bilgiler vardır. Çünkü küçük işletmelerde genellikle ön muhasebe kayıtları, firma sahipleri tarafından tutulur.

Summary
Article Name
Ön Muhasebe Nasıl Tutulur? Ön Muhasebe Nedir? Nasıl Yapılır?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo

Tebrikler! %50 İndirim Kazandınız!Hemen Görsele Tıkla