Muhasebede Mizan Nedir? Muhasebede Mizan Türleri Nelerdir?

Muhasebede mizan nedir? Muhasebede mizan çeşitleri nelerdir? Muhasebede mizanın türleri nelerdir? Bilgisayarlı muhasebe programları ile mizan düzenlenebilir mi? Muhasebede mizan hangi dönemlerde düzenlenir? Muhasebede mizan şablonu nasıl olmalıdır? gibi sorularınızın cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz….

Muhasebede Mizan Nedir?
Muhasebede mizan, kontrol aracı olarak kullanılır. Muhasebede mizanın hakkında daha detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Muhasebede mizanın kontrol aracı olarak kullanıldığını söyledik. Kontrol sistemi, belirli bir döneme ait hesapların yeniden incelenip borç ve alacak toplamlarıyla bakiyelerinin mizan tablosuna yazılması üzerine kuruludur. Mizan hesaplarının gerçekliği, kurallara uygun olup olmadığı da bu sisteme dahildir. Daha açık bir tanımla işletmelerin defter-i kebir hesaplarının borç ve alacak tutarları ile borç ve alacak bakiyelerini bir cetvel halinde düzenlemeleriyle mizan oluşur. İşletmelerin muhasebe işlemlerini bilgisayar destekli muhasebe ile gerçekleştirmesi önemli avantajlar sağlamaktadır. Konumuzla ilgili olarak bilgisayarlı muhasebe programları ile tek tuşa basıp mizan alınabilmektedir. Genel anlamda ön muhasebe, bilgisayar destekli muhasebe, ileri muhasebe süreçlerinin tamamında teknoloji işleri kolaylaştırmaktadır. Bu kolaylıklardan faydalanabilmek için tabi ki konuya hakimiyet gerekmektedir. Muhasebe alanına hakimiyeti muhasebe kursu ile sağlayabilirsiniz. Böylece muhasebede mizanın alınmak istendiğinde işlerin eskisi kadar zor ve karmaşık olmadığı görebilirsiniz. Bilgisayarlı muhasebe programları istenilen zaman aralığında, istenilen özelliklerde mizanı istenilen tarihte kolaylıkla çıkarabilmeyi sağlamaktadır. Aşağıda boş mizan şablonu örnek olarak verilmiştir.


Sıra
No
Hesap İsmi Tutar Kalan
Borç Alacak Borç Alacak
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplam

Bu noktada mizan üç (3) türlü düzenlenir. Bunlar aylık mizan, genel geçici mizan ve kesin mizan olarak sıralanabilir. Sonraki başlıkta aylık mizan, genel geçici mizan ve kesin mizan tanımlarından bahsedilecektir.

Muhasebede Mizan Türleri Nelerdir?

Muhasebede mizanın üç (3) türlü hazırlandığını söyledik.

Aylık Mizan : Aylık mizan, muhasebe işlemlerinin defter-i kebire yazılmasının ardından ve genellikle ay sonlarından kontrol amacıyla düzenlenir.

Genel Geçici Mizan : Genel geçici mizan, bütün bir mali yılı kapsayan mizandır. Yıl sonu 31 aralık tarihinde düzenlenen aylık mizandan farklı değildir. Aynı sebepten dolayı bu mizana aralık ayı mizanı da denilmektedir.

Kesin Mizan : Kesin mizan, dönem sonu işlemleri ile ilgili muhasebe kodları sınıfı hesaplarının defter-i kebir bakiyeleri envanter  sonuçlarına göre düzeltildikten sonra, bir başka deyişle dönem sonuyla ilgili kayıtlar tamamlandıktan sonra düzenlenir.

Summary
Muhasebede Mizan Nedir? Muhasebede Mizan Türleri Nelerdir?
Article Name
Muhasebede Mizan Nedir? Muhasebede Mizan Türleri Nelerdir?
Description
Muhasebede mizan nedir? Muhasebede mizan çeşitleri nelerdir? Muhasebede mizan türleri nelerdir? Bilgisayarlı muhasebe programları ile mizan düzenlenebilir mi? Muhasebede mizan hangi dönemlerde düzenlenir? Muhasebede mizan şablonu nasıl olmalıdır?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo