Muhasebe Kodları Nelerdir? Muhasebe Hesap Kodları Açıklamaları

Muhasebe kodları nelerdir? Muhasebe hesap kodları açıklamaları nelerdir? Muhasebe hesap kodları tablosu nasıldır? Muhasebe kodları alt hesapları nelerdir? Muhasebe hesap planı nedir? Tek düzen hesap planı nedir? Tek düzen hesap planı işleyişi nasıldır? Muhasebe kursu ile hesap kodları öğrenilir mi? Muhasebe öğrenmenin kolay yolu nedir? Muhasebe hesap kodları nasıl ezberlenir? Hesap planı listesi örneği nasıldır? Muhasebe kodları hesapları işleyişi nasıldır? Muhasebe hesap kodları işleyişi? Muhasebe kodları 100 kasa? gibi sorularınızın cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.Muhasebe kodları, tek düzen hesap planı olarak anılır. Muhasebe hesap kodları belirli bir sisteme göre hazırlanmıştır. Muhasebe işlemlerinin kayıt altına alınmasında kullanılır. Ülkemizde 01 Ocak 1994 tarihinden itibaren geçerli olan bir sistemdir. Bilanço esasına göre defter tutan işletmeler tek düzen hesap planı kullanmak zorundadırlar. Muhasebe hesap kodları hesap planındaki kodlar ve hesaplar değişikliğe uğratılamaz. İşletmeler muhasebe kodları hesap kodlarından kendi muhasebe yapısına uygun hesapları seçip kullanabilir.

Muhasebe Kodları Nelerdir?

Muhasebe kodları planında, muhasebe hesap kodunun ilk rakamı hesap sınıfını, muhasebe hesap kodunun ikinci rakamı hesap grubunu, muhasebe hesap kodunun üçüncü rakamı büyük defter hesabını ifade etmektedir. Muhasebe hesap kodları ön muhasebe, genel muhasebe ve ileri muhasebe süreçlerinde bilinmesi gereken temel veridir. Ön muhasebe süreçlerinde kısıtlı kullanımı olmasına karşın genel muhasebe süreçlerinde bu hesap kodlarının bilinmesi elzemdir. İleri muhasebe işlemleri için ülkemizde kullanılan muhasebe hesap kodlarının yanında çok uluslu şirketlerin kullandığı uluslararası finansal raporlama sistemi olan UFRS bilinmelidir. Muhasebe hesap kodları sistemi ve ileri muhasebe işlemleri için ihtiyacınız olan bilgi ve pratikleri ön muhasebe kursu, bilgisayarlı muhasebe kursu ya da ileri muhasebe kursu gibi eğitimlerle karşılayabilirsiniz.

Muhasebe Hesap Kodları

Muhasebe hesap kodlarının nasıl bir sistemle geliştirildiğinden bahsetmiştik. Bir örnekle de pekiştirelim;3. Kısa Vadeli Borçlar
32. Ticari Borçlar
321. Borç Senetleri

3 – Kısa Vadeli Borçlar (Hesap Sınıfı)
2 – Ticari Borçlar (Hesap Grubu)
1 – Borç Senetleri (Büyük Defter Hesabı)

Tek Düzen Hesap Planı

1. Dönen Varlıklar
2. Duran Varlıklar
3. Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar
4. Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar
5. Öz Kaynaklar
6. Gelir Tablosu Hesapları
7. Maliyet Hesapları (7/A Seçeneği)
7. Maliyet Hesapları (7/B Seçeneği)
8. Serbest Hesaplar
9. Nazım Hesaplar

Summary
Muhasebe Kodları Nelerdir? Muhasebe Hesap Kodları Açıklamaları - Muhasebe hesap planı nedir?
Article Name
Muhasebe Kodları Nelerdir? Muhasebe Hesap Kodları Açıklamaları - Muhasebe hesap planı nedir?
Description
Muhasebe kodları nelerdir? Muhasebe hesap planı nedir? Tek düzen hesap planı nedir? Muhasebe hesap kodları nasıl ezberlenir? Muhasebe kursu ile hesap kodları öğrenilir mi? Muhasebe öğrenmenin kolay yolu nedir?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo

Tebrikler! %50 İndirim Kazandınız!Hemen Görsele Tıkla