Maliyet Muhasebesi Nedir? Maliyet Muhasebesinin Amaçları Nelerdir?

Maliyet muhasebesi nedir? Maliyet muhasebesinin amaçları nelerdir? Maliyet muhasebesi tanımı nedir? Maliyet muhasebesi ne işe yarar? Maliyet muhasebesi nerelerde kullanılır? gibi sorularınızın cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz….

Maliyet Muhasebesi Nedir?

Maliyet muhasebesi nedir sorusunu üretilen mal ya da hizmetlerin maliyetlerini hesaplamak, takip etmek ve raporlamak üzerine kurulu bir sistemdir şeklinde cevaplandırabiliriz. Maliyet muhasebesi hakkında daha fazla bilgiyi yazının devamında okuyabilirsiniz.Maliyet muhasebesi nedir sorusunu kısaca cevaplarken maliyet muhasebesinin üretilen mal ve hizmetlerin maliyetlerini hesaplamak, takip etmek ve raporlamak üzerine kurulu bir sistem olduğundan bahsettik. Maliyet muhasebesinin tanımı daha geniş yapılabilir. Üretilen mamul veya yarı mamul olan mal ya da hizmetlerin cinsleri, oluşturulduğu yerler ve maliyet türlerini belirleyip sınıflandırarak kayıt altına almak, takip etmek, raporlamak ve analiz etmek üzerine kurulu komplike bir sistemdir. Bu açıdan maliyet muhasebesinin bütün işletmelerde kullanılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Maliyet muhasebesinin özellikleri arasında işletme içi olması, para dışı ölçülerde kayıt ve hesaplamalarla ilgilenmesi, ileriye dönük tahmini tutarlar verebilmesi sayılabilir.

Maliyet muhasebesinin genel muhasebe süreçlerinde ayrı bir yeri bulunmaktadır. En önemli farklılıkları ise maliyet muhasebesinin parasal olmayan verilerle ilgileniyor olmasıdır. Parasal verilerle ilgilenen ön muhasebe ve bilgisayarlı muhasebe süreçleri dışında ileri muhasebe işlemlerinin konusudur. İleri muhasebe ile dış ticaret muhasebesi, uluslararası finansal raporlama sistemi (UFRS), finansal tablolar analizi gibi parasal verilerin işlendiği muhasebe süreçleri yanında maliyet muhasebesinin eğitimi de verilmedir. Maliyet muhasebesinin öğrenilmesi için muhasebe kursu ile eğitim alınması çok önemlidir. Çünkü maliyetlerin hesaplanması işletmelerin mal ya da hizmet üretirken katlandıkları gider ve harcamaları görmelerini sağlar. Böylelikle işletmeler muhasebe kodları maliyet hesapları ile maliyetlerini izleyerek gerekli aksiyonları alıp en az düzeye çekebilirler. Bu maliyet muhasebesinin amaçları arasındandır.

Maliyet Muhasebesinin Amaçları Nelerdir?  • Üretimi yapılan mamul ve yarı mamuller ya da hizmetlerin birim maliyetlerini ölçmek,
  • Mevcut stok durumunu ve stok değerini hesaplamak,
  • İleriye dönük plan ve bütçe çalışmalarına katkı sunmak,
  • Maliyetlerin kontrolünü sağlayarak denetim altında tutmak,
  • Yapılan giderlerin denetimini sağlayarak kaliteyi bozmadan mümkün olan en az maliyetle üretimin devam etmesini sağlamak,
  • Yöneticilere karar verme süreçlerinde gerçekçi verileri değerlendirmeleri için düzenli ve güvenilir raporlamalar yapmak.

 

Summary
Maliyet Muhasebesi Nedir? Maliyet Muhasebesinin Amaçları Nelerdir?
Article Name
Maliyet Muhasebesi Nedir? Maliyet Muhasebesinin Amaçları Nelerdir?
Description
Maliyet muhasebesi nedir? Maliyet muhasebesinin amaçları nelerdir? Maliyet muhasebesi tanımı nedir? Maliyet muhasebesi ne işe yarar? Maliyet muhasebesi nerelerde kullanılır?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo

Tebrikler! %50 İndirim Kazandınız!Hemen Görsele Tıkla