Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Tanımı? Kredi Kartı ile Alışveriş

Kredi Kartı nedir? Kredi kartları ile alışverişlerin sınıflandırılması? Kredi kartı ve vergi boyutu? Kredi kartı işlemleri? Kredi kartı nasıl kullanılır? Kredi kartı kullanımı?

Muhasebe kurslarının ders konularından biri olan kredi kartı , kredi kartı işlemleri ile bilgileri aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Nedir?
Son yıllarda kredi kartı kullanımı, dünyanın her yerinde bütün harcama ve alışverişlerde yaygınlaştı. Nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran kredi kartları, ödemede bankalar tarafından sunulan kolaylıklar da hesaba katıldığında bir hayli büyük avantajlar sunuyor. Kredi kartlarının bütün işletmelerde verilen hizmet ve ürünlerin alışverişinde kullanılmaya başlanması ile birlikte, kredi kartı alışverişlerinin muhasebe kayıtlarının oluşturulmasını da zorunlu hale getirdi. Bu sebeple muhasebe kurslarında verilen eğitimlerde bu konu üzerinde de durulmaktadır.

Kredi Kartı İşlemleri

Ülkemizde kullanılan Tek Düzen Hesap Planı tasarlanırken, kredi kartlarının kullanımı çok yagın değildi. Bu sebeple Tek Düzen Hesap Planında kredi kartlarına ilişkin özel bir başlık açılmamıştı.Buna istinaden şirketler kredi kartı işlemlerini değerlendirirken “Diğer Hazır Değerler” başlığı altında işlem yapmaktadır.  Kredi kartlarından doğan alacaklar ise, Ticari alacaklar hesap sınıfında izlenmektedir. Kredi kartı satışlarına dair bu takipler, bilgisayarlı muhasebe programları kullanılarak yapılmaktadır.

İşletmeler bazen kendi adlarına bir kredi kartı çıkararak, bunu üretim faaliyetlerindeki harcamalarında veya işletmeye ait gerekli ihtiyaçlarda kullanabilmektedir. Son zamanlarda bankalar, işletmelere özel kredi kartı tanımlamaktadırlar. Bu kredi kartı ile işletmenin borcu olan bir senet veya fatura rahatlıkla ödenmektedir. Kredi kartı ile yapılan işletme harcamalarının muhasebeleştirilmesi zorunludur. Bu işlemlerin muhasebesi tutulurken, diğer mali borçlar adı altında değerlendirme işlemleri yapılmaktadır.

Kredi Kartı Alışverişlerinin Sınıflandırılması Ve Vergi Boyutu

Kredi kartı ile yapılan alışverişler, dört biçimde sınıflandırılmaktadır. Bunlardan ilki ve en yaygın olanı hizmet veya ürün bedelinin kredi kartından tek seferde tahsil edilmesidir. Diğer sınıflandırma, kredi kartından çekilen bedelin taksitlendirilmesidir. Üçüncü tip kredi kartı kullanımı, daha önceden alınan bir malın taksitlerinin kredi kartı ile ödenmesidir. Son olarak da post cihazı kullanılmadan, taksitli bir hizmet veya  ürün bedelinin kredi kartı hesabından tahsil edilmesidir. Bunun için kartın sahibi tarafından bir form imzalanması gerekmektedir.Kredi kartı ile yapılan satışların bir de vergisel boyutu bulunmaktadır. Kredi kartı satışları için belge düzenlenmesinin, diğer satışlarda düzenlenen belgelerden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Kredi kartı ile yapılan satışlarda, ürün bedeli peşin olarak alınmamış olsa bile belge düzenlenmesi zorunludur. Kredi kartı satışlarında firma tarafından hazırlanan sliplerin bir nüshasının, vergi kanunu gereğince beş yıl süre ile saklanması öngörülmektedir.

Bilgisayarlı muhasebe kurslarında gerek işletme sahiplerine gerekse muhasebe alanında çalışmak isteyen kimselere, bu konular hakkındaki tüm detaylı bilgiler verilmektedir.

Summary
Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Tanımı? Kredi Kartı ile Alışveriş
Article Name
Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Tanımı? Kredi Kartı ile Alışveriş
Description
Kredi Kartı nedir? Kredi kartları ile alışverişlerin sınıflandırılması? Kredi kartı ve vergi boyutu? Kredi kartı işlemleri? Kredi kartı nasıl kullanılır? Kredi kartı kullanımı?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo