İş Hayatında Ego

Ego – İş Hayatında Ego
İş hayatını bu kadar çok konuşuyor olmamız ne yazık ki bu dünyaya çoğunluk gibi çalışmak için gelmiş olmamızdan kaynaklanıyor. Her defasında daha iyi şartlarda çalışabilmek için iş değiştiriyor ya da en rahatını bulduğumuzda bir şekilde iyi şeyleri görüp başka bir yere gitsem ne olacak ki diyerek yerimizde oturmaya başlıyoruz.

Mutlu muyuz? Umarım mutlu olanlar çoğunluktadır…

albert-einstein-ego-nedir
albert einstein ego nedir?

Eğer mesai 08.00’de başlıyor ve senin o şirket için yapacakların 09.00 civarında bitiyorsa. O zaman içerideki yaramaz çocuk ego içerden konuşmaya başlıyor. Sen neye yararsın ki? Akşama kadar burada oturuyorsun? Gazete bitiyor, msn sıkıyor. Daha iyi yerlerde olmayı hak ettiğini düşünüyorsun, ama işte kimse kıymetini bilmiyor. Sıcak basıyor…

Bu en masum pencereden bakış.

Bir de şu ses var ego’dan gelen, ben çok önemli bir insanım. Bunu herkes böyle bile. İçi boş, dolu, gerekli gereksiz laflar söyleyip dolaşarak can sıkmaya başlıyorsun çünkü zamanın geçmesi lazım. Her zamanda bunu yapabileceğin bir kaç figüran orada oturuyor. Gün onların üzerinden geçmeye başlıyor. Bu pencere sanki hepimizin daha yakın olduğu taraf.

İş yerinde, ego’nun konuştuğu bir ortamda, herkes birbirine üstünlük sağlamaya çalıştığında çark dönmeye başlıyor. Sistem böyle çalışıyor.

Boş işler desek de ne yazık ki kölesi olduğumuz bu çarkın bizde bir halkasıyız. Ve her günümüz ne yazık ki böyle geçiyor.

O zaman iş hayatını, ego hayatı olarak değiştirebilir miyiz? Bence evet. İnsanlar kendilerini bu kadar önemsedikleri sürece, iş hayatının bu vahimliği asla cennet bahçesine dönmeyecek.

Kariyer Koçları başarılı

Belki de kariyer koçluğu insanlara kendilerini bu kadar önemsememelerini kendilerine söylettirdiği için her zaman başarıya ulaşıyor. Danışanlarımın birinin başından geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Kendisi iş hayatında mutlu olamayacağına çok inanarak gelmişti bana. 24 yıllık bir iş hayatı vardı. Ancak özel ya da kamu dahil olmak üzere hiç bir şekilde mutlu olamıyor ve sistemin dışına itiliyordu.Yaptığımız seanslardan sonra kimseyi kendisinden üstün ya da aşağıda görmediğini ve üstleri ve altları dahil aynı seviyede herkese davrandığını ve bu yüzden üstleri tarafından asla sevilip sahiplenilmediğini ortaya çıkarmıştık. Aşağılanıyordu ve duygularını da zayıflık olarak algılamamaları için paylaşmıyordu. Bu durum birbirini tekrar ederek devam ediyordu. Her iş deneyimi onun ruhsal sağlığını çok yıpratmıştı. Vereceği tepkilerin büyüklüğünden korkuyor ve insanları anlayamadığından yakınıyordu.

Bu saflıkta kalabilmiş olmasına mı hayran olmalıydım, bu hayattaki duruşunun sakinliğine mi bilmiyorum. Hala işleri yoluna koymanın yolunu arıyor ve mücadele ediyordu. En iyisi bu temiz enerjisini kendi için harcamasıydı. Ve kendi işi için atım atması yönünde tüm enerjisini odaklamıştık.

Eğer sizin de ego gibi bir sıkıntınız yoksa iş hayatında mutlu olabilmenin yolunun enerjinizi sadece kendi üzerinize vermenizden geçtiğini sakın unutmayın. O güzel enerjiyi mümkün olduğunca kirletmeden yapıcı, size faydalı olacak alanlarda kendinizi gerçekleştirecek şekilde kullanın. Saf enerji, yaratıcıdır. Hayallerinizin peşinden gidin.

Kariyer Koçu
(Hayatın Ritmi)

Summary
İş Hayatında Ego
Article Name
İş Hayatında Ego
Description
İş yerinde, Ego'nun konuştuğu bir ortamda, herkes birbirine üstünlük sağlamaya çalıştığında çark dönmeye başlıyor. Sistem böyle çalışıyor.
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo