insan kaynakları nedir? İnsan Kaynakları görevleri nelerdir?

insan kaynakları nedir? insan kaynakları iş tanımı nedir? insan kaynakları görevleri nelerdir? insan kaynakları bölümü kaç yıllık? insan kaynakları sertifikası işe yarıyor mu?  kaynakları eğitimi iş garantili mi? insan kaynakları kursu alınmalı mı? insan kaynakları ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabı aşağıdaki yazımızda.

insan kaynakları nedir?
insan kaynakları nedir? sorusunu cevaplamak için öncelikle çalışma hayatında insanın yerini anlamamız gerekir. Çalışma hayatında insan, organizasyondaki araçları kullanarak girdiyi işleyip çıktıya dönüştüren, işletmenin asıl sermayesidir. Üretim araçlarınız ne kadar kaliteli olursa olsun onları kullanan personel işinin gerektirdiği gibi davranmazsa verim beklenenden düşük olacaktır. Bunun tam tersini düşünelim. Üretim araçlarının hesaplanabilir veriminden maksimum düzeyde faydalanmak için o araçları en iyi kullanacak personelle çalışmanız gerekmektedir. insan kaynakları en basit anlamıyla işte tam olarak bu olup, doğru iş için doğru çalışanı bulmak ya da biraz daha açarsak işi en iyi yapacak personeli seçmek, eğitmek ve yasalar çerçevesinde haklarını gözeterek bağlılığını sağlayıp performansını yükseltmek olarak da özet tanımını yapabiliriz. Anatomik tabirle insan kaynakları bölümü işletmenin sinir sistemidir de diyebiliriz.

insan kaynakları iş alanları?

insan kaynakları uzmanı, işletmenin insan kaynağını yöneten kişidir. insan kaynakları çalışanları, işletmenin karşılama görevlisinden üst yönetimine kadar her pozisyonun performansından sorumlu, başka bir deyişle; organizasyonda işe alım süreciyle başlayan pozisyon açığını netleştirme, ihtiyaca en uygun personeli seçme, işe alıştırma, performansını değerlendirme, eğitim ihtiyacını belirleme şeklinde devam eden süreci yönetmek, personelin hak edişlerini, emeklilik, izin, yer değiştirme gibi yasal haklarını gözetmek, uygulamak, işleyişle ilgili sorunları tespit edip alternatifler geliştirerek çözüme ulaştırmak gibi görevleri yerine getiren, iletişimi güçlü, analitik düşünebilen, yeniliğe açık kişilerdir. Son dönemde şirketlerin, insan kaynağını doğru yönetmenin önemini anlamasıyla katlanarak çoğalan pozisyon açıkları nedeniyle popülerlik kazanan insan kaynakları Uzmanlığı görev tanımı itibariyle de sanıldığı gibi basit işler yapmamaktadır.Şimdi kendimize soralım, insan kaynakları uzmanı kimdir? insan kaynakları iş alanları nelerdir? İş süreçlerinin tamamında doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı bulunan insan kaynakları bölümü, iş gücü insan olan bütün sektörlerde bulunması gereken departmandır. Bunun gerekçeyle üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarında insan kaynakları eğitimi veriliyor, pozisyona iş tecrübesiyle geçenler, yeni başlamak isteyenler literatüre hakim olmak, örnek olaylarla ne iş yapıldığını kavramak için insan kaynakları kursuna katılıyor. Bu kadar komplike bir iş tanımına sahip bölümde çalışmak için nitelikli eğitmenlerce verilen insan kaynakları yönetimi sertifika programına katılmak mantıklı olacaktır. Bunun dışında en az bir yabancı dil bilinmeli, gerekirse ingilizce kursu alınıp bu eksik tamamlanmalıdır. İş garantili sertifika programları işkur gibi resmi kurumlarca düzenlenmektedir. Alacağınız eğitimin iş garantisi size katkısıyla doğru orantılıdır. Eğitim sonrası edindiğiniz birikim ve kendinizi temsiliyetiniz, istediğiniz işe kabulünüzde birinci etken olacaktır. insan kaynakları yönetimi kursuna katılmayı düşünüyorsanız uzman eğitim danışmanlarının desteği için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Bilgi Formu

 

Summary
İnsan Kaynakları Nedir? İnsan Kaynaklarının Görevleri Nelerdir?
Article Name
İnsan Kaynakları Nedir? İnsan Kaynaklarının Görevleri Nelerdir?
Description
insan kaynakları ne iş yapar? insan kaynakları nedir? insan kaynakları görevleri nelerdir? insan kaynakları bölümü kaç yıllık? insan kaynakları eğitimi iş garantili mi? insan kaynakları sertifikası işe yarıyor mu?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo