Insan Kaynakları Müdürü Görev Tanımı Nedir?

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Insan kaynakları müdürü görev tanımı nedir? Insan kaynakları müdürü görev ve sorumlulukları nelerdir? Insan kaynakları uzmanı görev tanımı nedir? Insan kaynakları yöneticisinin özellikleri nelerdir? gibi sorularınızın cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz….

Insan Kaynakları Müdürü Görev Tanımı Nedir?
Insan kaynakları müdürü görev tanımı, insan kaynakları bölümünün gerçekleştirdiği faaliyetlerin yönetilmesi ve gerçekleştireceği faaliyetleri planlaması üzerine şekillenmiştir. Insan kaynakları müdürü görev tanımı hakkında daha fazla bilgi yazımızın devamında.

Insan kaynakları müdürü görev tanımı, insan kaynakları bölümünün gerçekleştirdiği faaliyetlerin yönetilmesi ve gerçekleştireceği faaliyetleri planlaması üzerine şekillenmiştir. Insan kaynakları müdürü görev tanımı yapılırken işe alım sürecinden işletme kültürüne, kurum içi iletişimden çalışan eğitimlerine insan kaynakları süreçlerinin bütününü kapsaması gerekmektedir. Bu nedenle insan kaynakları müdürü görev tanımı hepsini kapsayacak şekilde genel yapılır. Bu bilgilerden sonra insan kaynakları müdürü görev tanımını yapacak olursak; işletmenin insan kaynakları süreçleri ile ilgili faaliyetlerin eksiksiz bir şekilde yürütülmesi, takip edilmesi ve gerekli planlamaların yapılması şeklinde olacaktır. Üst ilişkilerinde genellikle genel müdüre bağlı çalışır. Bu açıdan unvan olarak insan kaynakları müdürü ve genel müdür yardımcı da kullanılmaktadır. İşletmenin dört (4) temel fonksiyonundan biri insan kaynaklarıdır. Üretim ve tedarik bölümünden sonra mali işler bünyesinde muhasebe finans, sonrasında satış ve pazarlama bölümü, insan kaynakları departmanıdır. Insan kaynakları kursu, satış pazarlama kursu, muhasebe kursu bu alanlarda çalışmak için yeterli bilgi ve beceriye sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Ancak insan kaynakları müdürü olmak için çalışanı olduğunuz bölümde deneyim sahibi de olmanız gerekir.

Insan Kaynakları Müdürü Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?
Insan kaynakları müdürü görev ve sorumlulukları, insan kaynakları müdürü görev tanımı ile uygun olarak belirlenmelidir. Insan kaynakları müdürü görev ve sorumlulukları işletmenin misyon, vizyon ve değerlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel bir görev ve sorumluluk sıralaması yapacak olursak bunlar:

– İşletme kültürünün ve prosedürlerinin oluşturulması,
– İş analizi, iş sınıflandırılması, iş tanımları ile organizasyon çalışmalarının yapılması,
– Ücret sisteminin kurulması,
– Işe alım kaynaklarının, yöntemlerinin ve oryantasyon sürecinin belirlenmesi,
– Performans değerlendirme sisteminin kurulması ve yönetilmesi,
– Çalışan sorunlarına yardımcı olunup eğitim ihtiyacının belirlenerek gerekli planlamanın yapılması,
– Sosyal etkinlikler ile çalışan ilişkilerinin sağlıklı geliştirilmesi
– Motivasyonları yüksek tutmak için gerekli aksiyonların belirlenip gerçekleştirilmesi,
– İşten ayrılma nedenlerini öğrenip personel devir oranını düşürecek önlemler alınması.

Summary
Insan Kaynakları Müdürü Görev Tanımı Nedir? Görev ve Sorumlulukları
Article Name
Insan Kaynakları Müdürü Görev Tanımı Nedir? Görev ve Sorumlulukları
Description
Insan kaynakları müdürü görev tanımı nedir? Insan kaynakları müdürü görev ve sorumlulukları nelerdir? Insan kaynakları yöneticisinin özellikleri nelerdir?