ihtisas muhasebesi nedir? ihtisas muhasebesi örnekleri nelerdir?

ihtisas muhasebesi nedir? ihtisas muhasebesi ne demek? ihtisas nedir? ihtisas muhasebesi örnekleri nelerdir? İhtisas muhasebesi ne işe yarar? ihtisas muhasebesi nerelerde kullanılır? gibi sorularınızın cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz….

ihtisas Muhasebesi Nedir?
ihtisas muhasebesi, belirli bir alana ait muhasebe işlemlerini anlamını taşır. ihtisas muhasebesinin tanımı ve ihtisas muhasebesinin örnekleri yazımızın devamında detaylandırılmaktadır.

ihtisas muhasebesinin, belirli bir alana ait muhasebe işlemleri anlamını taşıdığından bahsettik. Kısa bir tanımını da yaparsak ihtisas muhasebesinin, uzmanlık muhasebesi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ihtisas muhasebesiyle, belirli bir sektörde uzmanlaşmış, sektöre yönelik muhasebenin bölümünü ifade ederiz. İhtisas, sözlük anlamı itibari ile de uzmanlık anlamına gelmektedir. Bu açıdan ihtisas muhasebesinin doğru bir tabir olduğu ve adından da anlaşıldığı gibi bir alanda uzmanlaşan, belirli bir sektöre yönelik muhasebe süreçlerini ifade ettiği gayet açıktır. Zaten diğer muhasebe alanına genel muhasebe denir. Yine muhasebenin süreçleri olan ön muhasebe, bilgisayarlı muhasebe ve ileri muhasebe ihtisas muhasebesine uyarlanabilir.

ihtisas Muhasebesinin Kapsamı

ihtisas muhasebesinin kapsamı genel muhasebe ile benzer özellikle gösterir. Muhasebenin fonksiyonları, muhasebenin bölümlerine göre muhasebe kodlarına uygun olarak yasaların belirlediği çerçevelerde gerçekleştirilir. Buradaki fark ihtisas muhasebesinin kapsamından çok ihtisası yapılacak sektörün kapsamıdır. Yani hangi alanda uzmanlaşılacaksa ihtisas muhasebesinin kapsamı bu alanla tanımlanır. Genel bir kapsam tanımı yapacak olursak şirketlerinin kurulumu, tür değiştirme, devir, birleşme ve bunların muhasebeleştirilmesi, sermaye, kar ve zarar dağıtımı, tasfiye işlemleri gibi konuları dahiline alır.

ihtisas Muhasebesi Örnekleri
ihtisas muhasebesinde, yapı itibariyle genel muhasebe işleyişine uygun ancak sektöre özel gerçekleştirilmektedir. Bunu inşaat, otel, banka sektörlerini değerlendirerek örneklendirelim. İnşaat sektörü ihtisas muhasebesinde hakkediş paylarının dağıtımını ele alınır. Otelcilik sektörü ihtisas muhasebesinde hizmet sektöründeki yorumsal faktörleri ele alınır. İkram, servis, hizmet için belirli standartlar belirlenmiş olsa da farklı ikram seçenekleri, servis olanakları ve kurumu yansıtan hizmet anlayışı bulunmaktadır. Bu nedenle bu işlemlerin muhasebe kayıtlarının tutulması ihtisas muhasebesinin kapsamındadır. Banka sektörü ihtisas muhasebesinde bankacılık faaliyetlerinin kendine özgü yapısı ile doğrudan ilgilidir.

Şimdi genel bir tekrar yaparak ihtisas muhasebesi konuları sıralanacak olursa;

  • Genel muhasebe işleyişiyle uyumludur
  • Sektöre özel dinamikleri mevcuttur
  • İhtisas muhasebesinde uzmanlaşmak için önce genel muhasebeye hakim olmak gerekir.
Summary
ihtisas muhasebesi nedir? ihtisas muhasebesi örnekleri nelerdir?
Article Name
ihtisas muhasebesi nedir? ihtisas muhasebesi örnekleri nelerdir?
Description
ihtisas muhasebesi nedir? ihtisas muhasebesi örnekleri nelerdir? ihtisas muhasebesi ne demek? ihtisas nedir? ihtisas muhasebesi ne işe yarar? ihtisas muhasebesi nerelerde kullanılır? gibi sorularınızın cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo