Havale Nedir? EFT Nedir? EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nedir?

Havale nedir? EFT nedir? Havale işlemi nasıl yapılır? Havalenin özellikleri nedir? EFT ve Virman ne demek? EFT, havale ve virman kavramları nedir? EFT ve Havale arasındaki farklar nedir? Havale nasıl yapılır? EFT nasıl yapılır? EFT  hesaba geçme süresi ne kadardır? EFT ne zaman hesaba geçer?

Muhasebe kurslarının ders konularından biri olan havale nedir, EFT nedir ile bilgileri aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Havale Nedir?
Havale, mevduat sahibi olan kimselerin bankalarda uygulanan çeşitli yöntemler aracılığıyla başka kişilere veya kurumlara para transfer etmesi olarak tanımlanabilir. Havalenin gönderilme yöntemleri ve içeriğine göre farklı türleri bulunmaktadır.

Havalenin Özellikleri Nelerdir?

Havale genel biçimde para transferini içeren hukuki bir kavramdır. Hukuki açıdan değerlendirildiğinde havale, bir kişinin diğer bir şahıs veya firmaya para, değerli evrak ya da maddi değer içeren herhangi bir şeyi gönderebilmek için üçüncü bir şahsı yetkili kabul etmesidir. Bu durumda yetkili olan üçüncü şahıs, bankalardır.  Kişinin havale gönderebilmesi için bankaya bir talimatta bulunması yeterlidir. Günümüzde havale işlemleri bankaya şubesine gidilerek yapılabildiği gibi, internet ve telefon bankacılığı ile bu işlemler rahatlıkla yapılmaktadır.

Eğer para gönderen ve gönderilen kişinin aynı bankada hesabı varsa havale işlemi hesaptan hesaba olarak gerçekleşir. Fakat havale işlemini gerçekleştirebilmek için mutlaka bankada hesabın olmasına gerek yoktur.

Havale işlemi yapıldıktan sonra eğer para gönderen kişi bundan vazgeçerse, havaleyi iptal etmek mümkündür. Havale gönderilen şahıs, eğer 18 yaşından küçükse velisinin izni doğrultusunda bu parayı bankadan çekme hakkına sahiptir. Vesayet altında olan kişilere gelen havaleler ise, farklı prosedürleri içermektedir. Bu havaleler, mahkeme tarafından tayin edilen vasilere teslim edilebilmektedir.

Havale gönderecek kişilerin banka hesaplarının durumuna ve para gönderilen banka şubelerine göre farklı havale çeşitleri bulunmaktadır.

 EFT ve Virman Ne Demektir?
EFT olarak adlandırılan para transferi işlemi, mevduat sahibi olan kişinin hesabı bulunan bankanın dışındaki başka bir bankaya para transferinde bulunmasıdır. EFT, elektronik fon transferi anlamına gelen bir kısaltmadır. Bir EFT işleminde parayı gönderen kişi, parayı gönderen banka, alıcı, alının parayı aldığı banka olmak üzere dört taraf bulunmaktadır.  EFT işlemlerinde iki farklı banka şubesi arasındaki para transferini, merkez bankası sağlamaktadır. EFT hızlı ve güvenli bir havale yöntemidir.

Virman, bir kişi, kurum veya kuruluşun aynı bankada var olan iki hesabı arasındaki para transferidir. Bu işlem ancak aynı bankada birden fazla hesabı olan kişileri kapsamaktadır. Virman işlemi sayesinde basit bir biçimde, bir hesaptan diğerine para aktarımı sağlanmış olur. Virman işlemi için kişinin bankaya talimatta bulunması gerekir. Eğer kişi herhangi bir talimatta bulunmadan virman yapılmışsa, bundan banka sorumlu olacaktır.

Havale Nedir? EFT Nedir? Virman Nedir?

Bankalarda hesaplar arasında veya farklı banka şubeleri arasındaki para aktarımını sağlayan işlemler olan EFT, havale ve virman gibi uygulamalar sayesinde, hızlı biçimde para transferini sağlamak mümkün olabiliyor. Bankaların en yoğun hizmetlerinden olan para transferi çeşitleri arasındaki ayrımı bilmek, yapılacak olan işlemlerin daha bilinçli şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

EFT Havale Ve Virman Kavramları

EFT olarak bilinen işlemin açılımı, Elekronik Fon Transferidir. Bu işlem, bir mevduat sahibinin hesabı bulunduğu bankanın dışındaki bir bankaya, para transferi yapmasını ifade etmektedir. Havale ise aynı bankada bulunan farklı kişilerin hesapları arasında gerçekleştirilen para aktarımını kapsamaktadır.

Virman, EFT ve havale kavramlarında olduğu gibi bir kimsenin, başkalarının hesaplarına para göndermesini değil, kişinin aynı bankada bulunan kendi hesapları içindeki para transferini ifade eden kavramdır. Yani bir kimsenin virman işlemi yaptırabilmesi için aynı bankada birden fazla hesabının bulunması gerekmektedir.

EFT, Havale ve Virman kavramları arasında oldukça belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Bu işlemlerin tanımlarından sonra, bu farkların neler olduğuna değinmek yarralı olacaktır.

EFT Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve havale arasındaki en belirgin fark, tanımlarken de değinildiği üzere banka farkıdır. EFT, bir bankadan farklı bir bankaya para transferini içerirken havale, aynı banka içerisindeki para aktarımlarını kapsar. Bunun dışında EFT ve havale arasındaki en belirgin fark, işlemin yapılma saatidir. Eğer işlem yapmak için ATM veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, havale için bir saat sınırlaması bulunmamaktadır. Fakat EFT yapılacaksa, bankanın çalışma saatlerine uyulması zorunludur. EFT işlemi mesai saatleri dışında yapılıyorsa, para gönderimi ilk mesai saatine ayarlanmalıdır.

EFT ve havale arasındaki farklardan bir diğeri is,e para gönderilecek olan kişinin bilgileridir. EFT ancak IBAN numarası kullanılarak yapılmaktadır. Havale yapılırken ise, IBAN kullanılabilir fakat bunun yanında banka hesap numarası da geçerlidir.

Virman işlemini de diğer işlemlerden ayıran bazı özellikler bulunmaktadır. Virman işleminde EFT’de olduğu gibi işlem saatini beklemek gerekmez. Virman işlemi, kişinin kendi hesapları arasındaki para transferi olduğundan IBAN numarasına gerek yoktur. Sadece hesap numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Virman işleminde herhangi bir hata yapılırsa, bunun geri dönüşü kolaydır. Ancak havale ve EFT başkaları için yapılan para transferi olduğundan ve hatta EFT başka bankalardaki hesapları ilgilendirdiğinden, bir hata yapıldığında biraz daha zor telafi edilebilmektedir.


 

Summary
Havale Nedir? EFT Nedir? EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nedir?
Article Name
Havale Nedir? EFT Nedir? EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nedir?
Description
Havale nedir? EFT nedir? Havale işlemi nasıl yapılır? Havalenin özellikleri nedir? EFT ve Virman ne demek? EFT, havale ve virman kavramları nedir? EFT ve Havale arasındaki farklar nedir?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo