Erp Nedir? Kurumsal Kaynak Planlaması Nedir?

Erp nedir? Kurumsal kaynak planlaması nedir? Erp programı nedir? Kurumsal kaynak planlama programı nedir? Erp programı ne işe yarar? Kurumsal kaynak planlama ne işe yarar? Erp kimler kullanır? Kurumsal kaynak planlamayı kimler yapar? Kurumsal kaynak planlama nerelerde kullanılır? Erp nerelerde kullanılır? gibi sorularınız cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz….

Erp Nedir?
Erp nedir? Erp, ingilizce açılımı Enterprise Resource Planning olan bir entegre bilgi sistemidir. Erp açılımının dilimizdeki karşılığı ise en doğru şekilde Kurumsal Kaynak Planlama olarak tanımlanabilir. Erp nedir hakkında daha fazla bilgiyi yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Erp nedir? Erp, ingilizce açılımı Enterprise Resource Planning olan bir entegre bilgi sistemidir. Erp açılımının dilimizdeki karşılığı Kurumsal Kaynak Planlaması olup adından da anlaşıldığı üzere işletmenin tüm veri ve proseslerinin tek bir noktada entegre edilmesini sağlar. Başka bir deyişle işletmenin tüm veri kaynaklarını birleştirir ve bütünleşik kullanıma sunar. Böylelikle organizasyon gereksiz bürokrasiden kurtulur, iş süreçleri hızlanır ve en önemlisi verim artar. Verilerin hızla işlenip raporlanabilmesi ile önemli konularda gecikmeden karar alınabilir, geleceğe yönelik projeler geliştirilebilir. Bu açıdan erp nedir sorusuna cevap olarak Kurumsal Kaynak Planlaması yanı sıra İşletme Kaynak Planlaması da denilebilmektedir.Tam olarak erp en kısa tanımıyla işletmelerin bilgi işleme sistemleridir. Genellikle büyük ölçekli verileri organize biçimce işlemesi gereken orta ve büyük ölçekli işletmeler tarafından kullanımı tercih edilir. Aslında erp kullanımı bir tercihten çok bir ihtiyaçtır. İşletme bünyesinde farklı birimlerin ortak kullanımına açıktır. Mali işler bünyesinde ön muhasebe, bilgisayarlı muhasebe ve ileri muhasebe süreçlerinde, insan kaynakları yönetiminde, satış pazarlama verilerinin işlenmesinde, dış ticaret işlemlerinin kayıt altına alınarak takip edilmesinde erp sistemi entegre bir bilgi havuzu olarak kullanılır. Erp nedir? sorusuna ek olarak erp kimler tarafından kullanılır yada kullanılmalıdır? Sorusunu cevaplamak da önemli. Erp, kullanılacak işletmenin organizasyon yapısı ve fonksiyonlarına göre geliştirildiği için kullanıcıların mutlaka eğitim görmesi gerekmektedir. Bunun için ileri muhasebe kursu alınarak erp deneyimi sağlanabilir ya da işletme politikalarına bağlı olarak kurum içinde eğitimi alınabilir.

 

Summary
Erp Nedir? Kurumsal Kaynak Planlaması Nedir?
Article Name
Erp Nedir? Kurumsal Kaynak Planlaması Nedir?
Description
Erp nedir? Kurumsal kaynak planlaması nedir? Erp programı nedir? Erp programı ne işe yarar? Kurumsal kaynak planlama ne işe yarar? Erp kimler kullanır? Erp nerelerde kullanılır?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo