Erasmus+ 30. Yıl Etkinliği Türkiye’de

Erasmus+ 30. Yıl Etkinliği Türkiye’de

Erasmus+ 30. Yıl Etkinliği, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın (Türkiye Ulusal Ajansı) ev sahipliğiyle gerçekleşti.Erasmus + 30. Yıl Etkinliği, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın (Türkiye Ulusal Ajansı) ev sahipliğiyle gerçekleşti. Etkinlikler 26 Ocakta Brüksel‘de başlamış olup Türkiye‘de bu çerçevede düzenlenecek organizasyonlarla devam edecektir.

Erasmus + Programının Önemi

Erasmus + Programının ülkemiz ve AB ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirdiğinin altı çizildi. Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel “Dünya çapında yaşanan krizlerin etkisiyle Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinin her zaman olduğundan daha da önemli bir duruma geldiğine inanıyorum” dedi. Sayın Ahmet Yücel, etkinlikte yaptığı konuşmada, 1987’de başlayan program kapsamında bugün yıllık 300 bin öğrencinin farklı ülkelerde eğitim aldığını vurguladı. Programın Avrupa Birliği tarafından uygulanan en başarılı programlardan biri olduğunu söyledi. Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel, ayrıca Türkiye Ulusal Ajansı tarafından başarıyla uygulanan programa Türkiye‘nin 2004 ’ten bu yana dahil olduğunu da ifade etti.

Erasmus + Programına Türkiye’den Katılım

Programının artık Erasmus+ adını aldığını ve öğrenci değişim programı olmanın yanında staj ve gönüllülük gibi alanları da kapsadığından da bahsedildi. Sayın Ahmet Yücel, programın kurumlar arasında yeni iş birliği fırsatları sağladığını söyledi. Bu noktada Avrupa Birliğinin eğitim ve gençlik programları aracılığı ile Türkiye‘nin kurum ve kuruluşlarının on binlerce projeye katıldığının altı çizildi. Programın Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki diyalog ve iş birliğinin gelişmesine katkı sağladığını belirtti. Sayın Ahmet Yücel “Erasmus+ programı, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında ortak kazanımların elde edilmesi noktasında faydalı bir araç olarak hizmet etti ifadesini kullandı.Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals programın, Avrupa Birliği‘nde çok kültürlülüğün geliştirilmesi açısından en başarılı programlardan biri olduğunu vurguladı. Başladığı yıl olan 1987 ’den bu yana toplamda 9 milyondan fazla kişinin katıldığı bilgisini verdi.

Erasmus + programının önemli katılımcılarından biri olan Türkiye’den, 2004 – 2015 yılları arasında 500 bin Türk Vatandaşının katılım sağladığı ve Avrupa’dan Türkiye’ye ise 55 bin öğrencinin geldiğini belirtildi. Programa katılım için belirli seviyelerde yabancı dil bilgisi istenmektedir. Başvurulan okulların ülke ve eğitim öğretim diline bağlı olarak istenen dil seviyesi değişebiliyor. Başta ingilizce olmak üzere almanca, ispanyolca gibi dilleri öğrenmek isteyen öğrencilerin yabancı dil kursu desteği aldığı da görüşmektedir. Program, Türkiye’de yabancı dil bilenlerin oranını da yükselterek başka bir açıdan ülkemizin diğer ülkelerle iletişimini de güçlendirmektedir. Resepsiyon, davetlilere ikram ve Erasmus+ öğrencileri için hatıra parası basılmasından sonra sona erdi.

Summary
Erasmus+ 30. Yıl Etkinliği Türkiye’de
Article Name
Erasmus+ 30. Yıl Etkinliği Türkiye’de
Description
Erasmus+ 30. Yıl Etkinliği Anadolu Medeniyetleri Müzesinde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo

Tebrikler! %50 İndirim Kazandınız!Hemen Görsele Tıkla