Enflasyon Muhasebesi Nedir? Enflasyon Nedir?

Enflasyon muhasebesi nedir? Enflasyon nedir? Enflasyon muhasebesi ne zaman uygulanır? Enflasyon muhasebesinin amacı nedir? Enflasyon muhasebesi neden uygulanır? Enflasyon muhasebesinin amaçları nelerdir? Enflasyon muhasebesi sistemleri nelerdir?

Enflasyon nedir?
Enflasyon, bir ülkenin para biriminin, fiyatlar ve genel piyasa düzeyindeki artış karşısında değer kaybetmesi biçiminde tanımlanmaktadır.

Enflasyon muhasebesi nedir?

Bu değer kaybediş karşısında ortaya çıkan bir kavram olan enflasyon muhasebesi, enflasyonun yükseldiği dönemlerde finansal durumun enflasyon oranına göre düzenlenmesini içeren bir muhasebe uygulamasıdır. Muhasebe kurslarında da üzerinde durulan enflasyon muhasebesini öğrenmek, muhasebe kayıtlarında bulunan varlık ve değerlerin enflasyon durumlarından nasıl etkilendiğini ortaya koymak ve bu konuda analizler sunamabilmek açısından önemlidir.

Enflasyon Muhasebesinin Amaçları Nelerdir?

Enflasyon muhasebesinin en temel amacı, piyasa değerlerindeki dalgalanmaların ve enflasyon oranlarının bir işletmenin finansal durumuna olan etkilerini gözlemlemektir. Bu gözlemlemeler sonucunda elde edilen değerler, bir tablo halinde şirket yöneticilerine sunulursa, şirketin mali durumu hakkında daha doğru kararların alınmasına olanak sunulur.Bir ülkede enflasyon oranının yükseldiği dönemlerde, enflasyon muhasebesi hesaplamaları yapılmazsa, hazırlanan diğer mali tablolar yanıltıcı olabilmektedir. Bu tablolar ile işletmenin gerçek durumunu yansıtmak çok mümkün değildir. Yani enflasyon değerleri gözetilmeden sunulan bir bilanço, stoklar, aktifler, sermaye, kar gibi varlıklar gerçek değerini yansıtmaz. Bu durumda başvurulacak olan enflasyon muhasebesi, daha güçlü bir analiz yapma imkanı sunar. Böylelikle işletmelerin yüksek enflasyon oranının görüldüğü ekonomik kriz dönemlerinde bile başarıyla ayakta kalıp, faaliyetlerine devam etmeleri sağlanır. Enflasyon muhasebesi için gereken bilgiler, şirket içinde tutulan bilgisayarlı muhasebe kayıtlarından ve ileri muhasebe süreçlerinde oluşturulan tablolardan elde edilmektedir.

Enflasyon Muhasebesi Sistemleri Nelerdir?

Enflasyon dönemlerinde klasik muhasebe, yetersiz kalır ve bu dönemlerde enflasyon muhasebesine başvurmak gerekir. Bu gibi durumlarda, üç tür enflasyon muhasebesinden bahsedilmektedir.

Bunların ilki “fiyatlar genel seviyesi ”muhasebesidir. Bu muhasebe türünde, klasik yani geleneksel muhasebedeki bütün ilkeler korunarak, enflasyonun muhasebe verilerine nasıl yansıdığı incelenmektedir. Fiyatlar genel seviyesi muhasebesinde, enflasyon yüksek olduğu gerçeği kabul edilerek, paranın değer kaybettiği göz önünde bulundurulur. Bilgisayarlı muhasebe ile düzenlenen muhasebe tablolarından yola çıkılarak, son üç yıla ait fiyat indeksleri ve düzeltme katsayıları incelenir.

İkinci tür enflasyon muhasebesi, “ikame maliyeti” muhasebesidir. İkame maliyeti esas alınarak tutulan muhasebede, firmanın üretim gücünü korumak hedeflenir. Buna göre firma, varlıklarını ikame edecek seviyenin ötesinde gelir elde ederse, kar elde etmenin mümkün olacağı fikri öne sürülür.

Üçüncü tür enflasyon muhasebesi ise, “genel fiyat ve ikame maliyeti” muhasebesidir. Bu muhasebe türü diğer iki muhasebe türünü birleştirmeyi hedefler. Buna göre hem genel fiyatlar hem de özel fiyatlar seviyesindeki değişimler ele alınır.

Muhasebe dersleri ile ilgili diğer konulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz ;

Muhasebe dersleri

Summary
Enflasyon Muhasebesi Nedir? Enflasyon Nedir?
Article Name
Enflasyon Muhasebesi Nedir? Enflasyon Nedir?
Description
Enflasyon muhasebesi nedir? Enflasyon nedir? Enflasyon muhasebesi ne zaman uygulanır? Enflasyon muhasebesinin amacı nedir? Enflasyon muhasebesi neden uygulanır? Enflasyon muhasebesinin amaçları nelerdir? Enflasyon muhasebesi sistemleri nelerdir?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo