Döviz Tevdiat Hesabı Nedir? Tevdiat – Mevduat Farkı Nedir? Kısaca Tanımı

Döviz tevdiat hesabı nedir? Tevdiat Nedir? Tevdiat ile Mevduat arasındaki fark nedir? Tevdiatın kısaca tanımı nedir? Döviz tevdiat hesabının özellikleri nedir? Döviz tevdiat hesabından para çekme ve havale işlemleri nasıl yapılır?

Muhasebe kurslarının ders konularından biri olan tevdiat ile bilgileri aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Döviz Tevdiat Hesabı Nedir?
Bankalarda döviz tevdiat hesabı başlığı altında açılan hesaplar, ülkemizin para birimi dışındaki yabancı paraları yani ,döviz için açılan hesapların tümünü kapsamaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan bütün gerçek ve tüzel kişiler, ülkemiz bankalarında döviz tevdiat hesabı açtırabilir.

Döviz Tevdiat Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Döviz tevdiat hesapları, bireylerin isteklerine göre vadeli döviz tevdiat hesabı veya vadesiz döviz tevdiat hesabı olarak iki türlüdür. Vadeli döviz tevdiat hesabında valör tarihi, paranın hesaba yatırıldığı günün ertesi günü olarak kabul edilmektedir. Valör, bir bankacılık terimi olup, faiz hesaplamasının başlangıcını oluşturan tarih demektir. Vadeli döviz tevdiat hesapları, Türk lirasına dönüştürülebilen her türlü yabancı para birimi üzerinden açılarak, vade süresinin sonunda faizi ile birlikte çekilecek şekilde tasarlanan hesaplardır. Döviz tevdiat hesabından para çekilirken eğer istenirse, yatırılan dövizin o günkü kuru üzerinden Türk lirasına çevrilmesi sağlanarak para çekilebilir.

Döviz tevdiat hesabı açtıracak olan kişiler efektif vererek, havale göndererek tevdiatta bulunabilirler. Bunun dışında ibraz edilen çekin iştira ile veya tahsile alınması karşılığında hesap açtırılabilir.

Döviz Tevdiat Hesabından Para Çekme ve Havale İşlemleri

Sahip olunan bir döviz tevdiat hesabından para çekmenin, üç yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki, döviz tevdiat hesabından döviz olarak ödeme yapılmasıdır. Bu durumda yatırılan paranın döviz cinsi ne ise, bunun üzerinden ödeme yapılır. İkinci yöntem, döviz tevdiat hesabı üzerinden Türk lirası olarak ödeme yapılmasıdır. Bu durumda güncel döviz kuru üzerinden çevirme işlemi yapılarak ödeme alınabilir. Üçüncü yöntem, döviz tevdiat hesabından başka bir döviz cinsi ile para çekimi yapmaktır. Bu durumda yine yatırılan döviz cinsi her ne ise, o dövizin başka bir döviz cinsine göre kuru hesaplanarak, dönüştürme işlemi uygulanmaktadır.Türk Lirası hesaplarında olduğu gibi döviz tevdiat hesaplarında da havale işlemleri yapılmaktadır. Döviz tevdiat hesapları üzerinden yapılan havale işlemleri, dört kısımda değerlendirilmektedir. Birincisi, yurt içi banka şubelerine gönderilen havalelerdir. İkincisi, yurt dışı banka şubeleri tarafından yurt içine gönderilen havalelerdir. Üçüncü tür havale, yurt içinden yurt dışına gönderilen havaleler ve son olarak da yabancı bankalardan gelen havalelerdir. Bu havalelerin her biri için ayrı işlemler uygulanır.

Muhasebe dersleri ile ilgili diğer konulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz ;

Muhasebe dersleri

Summary
Döviz Tevdiat Hesabı Nedir? Tevdiat - Mevduat Farkı Nedir? Kısaca Tanımı
Article Name
Döviz Tevdiat Hesabı Nedir? Tevdiat - Mevduat Farkı Nedir? Kısaca Tanımı
Description
Döviz tevdiat hesabı nedir? Tevdiat Nedir? Tevdiat ile Mevduat arasındaki fark nedir? Tevdiatın kısaca tanımı nedir? Döviz tevdiat hesabının özellikleri nedir? Döviz tevdiat hesabından para çekme ve havale işlemleri nasıl yapılır?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo