Banka Nedir? Bankanın Tanımı Nedir? Banka Türleri Nelerdir?

Banka nedir? Bankanın tanımı nedir? Banka türleri nelerdir? Bankanın tarihsel gelişimi? Tarihteki ilk banka? 

Banka Nedir?
Modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bankalar, kimi zaman verdikleri kredilerle nakit ihtiyaçlarımız da yardımcı oluyor, kimi zaman da sahip olunan parayı güvende tutarken aynı zamanda çeşitli hesap türlerinin getirdiği avantajlarla bu paranın katlanmasını, değer kazanmasını sağlıyor. Ya da  havale EFT gibi sistemlerle saniyeler içinde para gönderilmesine yardımcı olarak yaşamı kolaylaştırıyorlar. Günlük hayatta bu denli iç içe olduğumuz bankaların tanımını ve gerçekte nasıl bir çalışma sistemine sahip olduklarını bilenlerin sayısı çok az. Şimdi sizlere Banka Nedir? Sorusunun cevabını vermeye çalışırken, bankalar hakkında merak edilenleri de aktaracağız.

 Bankanın Tanımı Nasıl Yapılır?

Bankayı özetle tanımlamaya çalışırsak, “Her türlü sermaye, para ve kredilere dair işlemleri yapan ve bu işlemlerle devletin, tüzel veya özel kişilerin finansal anlamdaki ihtiyaçlarını karşılayan iktisadi bir kurum” olarak ifade edebiliriz.

Bir başka tanımla banka, “Çeşitli mevduatları alıp kabul eden, aldığı bu mevduatları vereceği kredilerde kullanan, çalışmalarında esas olarak kredi alma ve kredi verme üzerinde eylemlerde bulunan iktisadi bir kurum”biçiminde anlatılmaktadır.Daha geniş bir tanımla ele almak gerekirse banka, “ Para alıp verme işlemlerinde faiz uygulamalarına giden, kambiyo, iskonto gibi işlemleri yapan, kredi veren, kişilere, kurum veya kuruluşlara ait özel belge, değerli eşya ya da parayı saklayıp, güvende tutan işletmelerdir.”

 Bankaların Tarihsel Gelişimi

Banka kelimesi İtalyancadaki “Banco” kelimesinden türetilmiştir. Tarihte bilinen ilk bankerler Lombardiyalı Musevi iş adamlarıdır. Bu kimseler işlemlerini, pazarda yerleştirdikleri bir masa yani “banco” üzerinde görmekteydiler. Banka kelimesi buradan türetilmiştir. Ancak tarihte bankaların gelişimini incelediğimizde bu kavramın milattan öncesi yıllara dayandığını görürüz. Milattan önce 3500’lü yıllara dayanan ilk banka, Mezopotamya’da Kızıl tapınak olarak bilinen bankadır.

İlk modern banka, 1609  yılında Amsterdam’da kurulmuştur. 19. yüzyıldan sonra ise bankalar, yavaşça bugün bildiğimiz faaliyetlerini yürütmeye başlayan ve giderek gelişen bir sürece girmişlerdir.

 Banka Türleri

Bankalar sınıflandırılırken, sermayelerine göre, faaliyet  konularına göre, yaptıkları işlere göre ayrılmaktadır. Sermayesine göre bankalar, milli sermayeli ve yabancı sermayeli bankalar olarak ayrılır. Yaptıkları işlere göre bankalar, İş ve ticaret bankaları, merkez bankaları, Ziraat ve Sanayi bankaları ve mevduat bankaları olarak sınıflandırılırlar. Bunun dışında faaliyet konuları ve işlemlerinin finansal hacimleri esas alınarak sınıflandırılan bankalar bulunmaktadır.

 

 

 

Summary
Banka nedir? Bankanın tanımı nedir? Banka türleri nelerdir? Bankanın tarihsel gelişimi? Tarihteki ilk banka?
Article Name
Banka nedir? Bankanın tanımı nedir? Banka türleri nelerdir? Bankanın tarihsel gelişimi? Tarihteki ilk banka?
Description
Banka kelimesi İtalyancadaki “Banco” kelimesinden türetilmiştir. Tarihte bilinen ilk bankerler Lombardiyalı Musevi iş adamlarıdır.
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo

Tebrikler! %50 İndirim Kazandınız!Hemen Görsele Tıkla