Banka Kuruluş Sözleşmesi Nedir? Banka Kuruluş Sözleşmesi Örneği

Banka kuruluş sözleşmesi nedir? Bankaların kuruluş sözleşmesi örneği? Kimler banka kurabilir? Banka kuruluş işlemleri nedir? Banka kurmak için hangi belgeler gerekir? Bankaların kuruluşu nasıl olur? Bankaların kuruluş aşaması ve sonrası?

Banka Kuruluş Sözleşmesi Nedir?

Muhasebe derslerinin bir konusu olan banka, banka kuruluşu işlemleri ve banka sözleşmeleri…Bankaların varlığı ve ilişkileri, yalnızca bankayı kullanan müşteriler  ile değil , ülke ekonomisi ve devletin para politikalarıyla da yakından ilgilidir. Dolayısıyla bir bankanın kuruluş aşamasından, faaliyetlerine kadar her evrede, devletin uygun gördüğü kurallar ve kanunlar çerçevesinde hareket etmelidir. Bankaların kuruluş aşamasında izlenecek olan kanunlar, kamu hukukuna dahil edilmektedir.

Bir Banka Kurmak İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Duyulur?

Bankaların kuruluşunda sözleşmenin hazırlanmasından önce, banka kurucuları tarafından hazırlanması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. ilk olarak bankanın kurucularına ilişkin bir beyanname hazırlanır.  Sonrasında bankanın ortakları tarafından imzalanması gereken ana sözleşmenin bir taslağı gerekmektedir. Bankaların kuruluşu son derece risklidir. Bu sebeple kuruluştan önce mutlaka bir fizibilite raporu hazırlayarak sunmak önemlidir. Bu raporda bankanın faaliyetlerini nasıl gerçekleştireceği, bu faaliyetler sonucunda beklenen fayda, detaylarıyla analiz edilerek aktarılmalıdır.

Banka kurmak için gereken belgeler arasında, bankanın bütün faaliyetlerini ve üç yıl içerisinde neleri hedeflediğini ortaya koyan tahminler ve buna ait bir bilanço, kar ve zarara ait olan tahmini cetveller ve sermaye arttırımları için ihtiyaç duyulacak kaynaklar gibi raporlar bulunmaktadır.

Bankaların kuruluş aşamasında, banka kurucularının adli bilgileri de önemlidir. Bu sebeple banka kurucularına ait adli sicil raporları da temin edilmelidir. Banka kurucularının, başka şirketlerde ortak veya pay sahibi olmaması şartı aranmaktadır. Bankaların kuruluş aşamasında kurucular başka şirketlerde herhangi bir ortaklıkları olmadığını kanıtlayan belgeleri de hazırlayarak, sunmak durumundadır.

Bankaların Kuruluşunda Sözleşme Aşaması ve Sonrası

Bu bahsedilen belgelerin hazırlanıp düzenlenmesinden sonra, bankanın kuruluş sözleşmesi hazırlanmaktadır. Bu sözleşme, şirketin ana sözleşmesi olarak kabul edilir.. Bu sözleşmenin, bankanın bütün kurucu ortakları tarafından imzalanması gerekmektedir. Daha sonra bu imzaların notere tasdik ettirilmesi zorunludur.Bankaların kuruluş sözleşmesi hazırlandıktan sonra sıra, başvuru aşamasına gelmiştir. Hazırlanan ve ortaklar tarafından imzalatılarak, notere onaylatılan sözleşme ile birlikte Sanayi ve Ticaret Bakanlığına başvuruda bulunulur. Bu başvuru sürecinden sonra, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından belgeler incelenerek karar verilir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bankaya anonim şirket kuruluş izni verecektir. Daha sonra bu izinle birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluna, bir banka anonim şirketi olabilmek için başvuru yapmak gerekecektir. Bu izinlerden sonra banka anonim şirketi, tüzel bir kişilik olarak varlığını başlatıp, banka çalışmalarını düzenleyeceği şubelerini ve donanımını hazırlamaya başlayabilir.

Muhasebe dersleri ile ilgili diğer konulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz ;

Muhasebe dersleri

Summary
Banka Kuruluş Sözleşmesi Nedir? Banka Kuruluş Sözleşmesi Örneği
Article Name
Banka Kuruluş Sözleşmesi Nedir? Banka Kuruluş Sözleşmesi Örneği
Description
Banka kuruluş sözleşmesi nedir? Bankaların kuruluş sözleşmesi örneği? Kimler banka kurabilir? Banka kuruluş işlemleri nedir? Banka kurmak için hangi belgeler gerekir? Bankaların kuruluşu nasıl olur? Bankaların kuruluş aşaması ve sonrası?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo