23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ne Zaman? Neden 23 Nisanı Kutluyoruz? İlk 23 Nisan Ne Zaman Kutlandı? İlk 23 Nisan Hangi Yılda Kutlandı? İlk Çocuk Bayramı Ne Zaman Kutlandı? 23 Nisan Nedir? 23 Nisan Ne Zaman Kuruldu? Neden Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramını Kutluyoruz?

23 Nisan ilk ne zaman kutlandı?
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilk kez 1927 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin kuruluş tarihi olan 23 Nisan 1920’den sonra ilk kez 1921 yılında kutlanan Milli Bayram ve Atatürk’ün inkılaplarından olan saltanatın kaldırılması ile önce 1 Kasım’da kutlanan Hakimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyetinin 1927’de ilan ettiği ve ilk kez Atatürk’ün himayesinde düzenlenen Çocuk Bayramının birleşmesi kutlanarak bugünkü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adını almıştır.

(Saltanatın kaldırılması: 1 Kasım 1922 günü TBMM’ye sunulan yasa taslağı görüşmelerden sonra kabul edilerek yasalaşmıştır. Böylece TBMM egemenlik ve hükümranlık haklarının Türk milletine ait olduğunu, saltanat ile hilafetin ayrıldığını, İstanbul’un işgal tarihinden (16 Mart 1920) itibaren saltanatın kaldırıldığını açıklamıştır.)

Uluslararası Seviye

1979 yılının UNESCO tarafından Çocuk Yılı olarak duyurulmasının ardından, TRT Uluslararası Çocuk Şenliğini başlatarak, bu bayramı uluslararası bir seviyeye taşımış oldu.

Çocukları Makama Kabul Etme Geleneği

İlk kez 1933 yılında Atatürk ile başlayan çocukları bir günlüğüne makama kabul etme geleneği çocukların Çocuk Bayramında devletin kurumlarının başında bulunan kişilerin makamını devralması ile gerçekleşmektedir.

Neden 23 Nisan’ı Kutluyoruz?

Çocuk Bayramının amacı, savaş sırasında öksüz kalan çocukları sevindirmek amacını taşımaktaydı. Çocukları sevindirmek amacıyla baharda kutlanmaya başlanmıştır.

Ayrıca, TBMM’i 23 Nisan 1920 yılında açılmıştır. Türkiye’nin bağımsızlığın dönüm noktası olduğu için TBMM’Nin açılışı Milli Bayram ilan edilmiştir.


Bu iki önemli günün kutlanması amacı ile bu iki bayramın birleştirilmesi ile bugünkü ismi olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adını almış ve ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk tarafından Dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

1980 döneminde, Milli Güvenlik Konseyi bu bayrama resmi olarak “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını vermiştir.

Çocukların 23 Nisan için yaptığı resimler

Arama sonuçlarında öne çıkan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için yapılan resimlerden bir kaç tanesi

Summary
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Article Name
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Description
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı - 23 Nisan Nedir? 23 Nisan Neden Kutlanıyor? 23 Nisan 1920'de ne oldu? 23 Nisanı Niçin Kutluyoruz
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo